Bielsko-Biała, dnia 30.06.2017r.
W niniejszym opracowaniu w sposób uproszczony przedstawiam procedurę dobrowolnego poddania się odpowiedzialności przewidzianą w kodeksie karnym skarbowym (dalej zwany KKS). Z uwagi na rodzaj i wagę tych spraw zalecane jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej to jest z pomocy radcy prawnego lub adwokata.
Kodeks karny skarbowy przewiduje możliwość dobrowolnego poddania się odpowiedzialności w praktyce zwany DPO.
Sąd może udzielić zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, jeżeli wina sprawcy i okoliczności popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości, a jednocześnie:
1) uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną, jeżeli w związku z przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym nastąpiło uszczuplenie tej należności;
2) sprawca uiścił kwotę odpowiadającą co najmniej najniższej karze grzywny grożącej za dany czyn zabroniony;
3) sprawca wyraził zgodę na przepadek przedmiotów co najmniej w takim zakresie, w jakim ten przepadek jest obowiązkowy, a w razie niemożności złożenia tych przedmiotów - uiścił ich równowartość pieniężną;
4) uiszczono co najmniej zryczałtowaną równowartość kosztów postępowania.
Niedopuszczalne jest udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, jeżeli:
1) przestępstwo skarbowe zagrożone jest karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności;
Istotną zaletą skorzystania z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności jest fakt, iż prawomocny wyrok o zezwoleniu na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Karnego
Wyrok o zezwoleniu na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności wydaje Sąd właściwy dla miejsca popełnienia przestępstwa i tak np. jeżeli przestępstwo zostało popełnione na terytorium Bielska-Białej właściwym do rozpoznania sprawy jest Sąd Rejonowy, a wyjątkowo Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej.
Wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności do Sądu kieruje finansowy organ postępowania przygotowawczego. Uzasadnienie wniosku może być ograniczone do wskazania dowodów świadczących o tym, że wina sprawcy i okoliczności popełnienia czynu zabronionego nie budzą wątpliwości, a ponadto innych okoliczności świadczących o tym, że w danej sprawie można zezwolić na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, w szczególności ze względu na to, że jest to wystarczające dla zaspokojenia uzasadnionego interesu finansowego Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innego uprawnionego podmiotu.
W kwestii udzielenia zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności Sąd orzeka niezwłocznie na posiedzeniu, w którym udział ma prawo wziąć sprawca i jego obrońca (na przykład radca prawny lub adwokat), a także przedstawiciel ustawowy. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo wskazanych powyżej osób, prawidłowo zawiadomionych o terminie nie jest przeszkodą do przeprowadzenia posiedzenia.Wyrok Sądu o dobrowolnym poddaniu się odpowiedzialności może zostać zaskarżony apelacją i ulega on uchyleniu lub zmianie w postępowaniu odwoławczym tylko wtedy, gdy sąd rozpoznający sprawę orzekł:
1) tytułem kary grzywny kwotę inną niż uiszczona przez sprawcę;
2) przepadek przedmiotów lub uiszczenie ich równowartości pieniężnej w zakresie nieobjętym zgodą sprawcy.
Kupilas, Krupa Radcowie Prawni i Adwokaci spółka partnerska
ul. Karpacka 24/B16
43-300 Bielsko-Biała
tel.: 730 020 340, 33 496 33 00
NIP: 5472142810, KRS: 0000894304
e-mail: biuro@kupilaskrupa.pl
godziny otwarcia: pn. - pt. od 8:00 do 16:00
Oddział w Szczyrku
ul. Salmopolska 5
43-370 Szczyrk
tel. 721 151 830, 609 501 604
e-mail: lkrupa@kupilaskrupa.pl
akupilas@kupilaskrupa.pl