Powszechnie i nieco w krzywym zwierciadle przyjęło się, że zawodowy wizerunek prawników przekłada się na ich postrzeganie „po godzinach". Oficjalni, niedostępni, posługujący się niezrozumiałym językiem i stale pogrążeni w zawiłościach przepisów prawa. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna – kiedy zrzucają togę, rozwijają swoje pasje, są pełni energii i otwarci na nowe wyzwania, a nawet potrafią skoczyć ze spadochronem! Dzisiaj, 6 lipca, swoje święto obchodzą radcowie prawni i z tej właśnie okazji przybliżmy ich profesję, podglądając prawników z naszej Kancelarii.
Radcowie prawni w swojej pracy zawodowej mierzą się z różnorodnymi problemami natury prawnej. Na rzecz swoich klientów świadczą profesjonalną pomoc w problemach prawnych, toczą spory w sądzie, występują przed urzędami i tworzą fachowe opinie prawne. Choć wydawać by się mogło, że prowadzone przez prawników sprawy są oficjalne, niezwykle skomplikowane i nie ma w nich miejsca na zaskakujące historie, to niejednokrotnie sami radcowie są zdumieni. Jak podkreśla radca prawny Leszek Krupa w swojej działalności, prawnicy mają do czynienia z wieloma nietypowymi sprawami, z którymi zgłaszają się klienci.
– Jednym z bardziej zaskakujących problemów, z jakim spotkaliśmy się w ostatnim czasie było zlecenie od klienta na przygotowanie standardowej umowy, jednak ze specjalną uwagą. Klient domagał się, aby w klauzuli odnoszącej się do siły wyższej wpisać, że jest nią działanie Boga. Argumentował to tym, że za działanie Boga odpowiedzialności ponosić nie będzie – mówi radca prawny Leszek Krupa, wspólnik Kancelarii Kupilas&Krupa.
Zdarzają się również sytuacje, które są nie lada niespodzianką. Jak m.in. sprawa rozwodu małżonków, którzy mieli powyżej 70 lat.
– Jako pełnomocnicy skutecznie doprowadziliśmy do rozwodu, jednak, ku zaskoczeniu wszystkich, tydzień po rozwodzie sytuacja się zmieniła. Były małżonek oświadczył się ponownie swojej byłej już małżonce, ta przyjęła oświadczyny i nadal są razem – mówi Agnieszka Kupilas-Sayed, wspólniczka Kancelarii Kupilas&Krupa.
Z kolei inna, dość paradoksalna sprawa, dotyczyła kradzieży w firmie przez jej ochroniarza. To kilka z tego typu przykładów i choć najczęściej, prawnicy mierzą się z problemami natury cywilnej, gospodarczej czy finansowej, to i jak widać, prawo potrafi przynieść zaskakujące historie z różnych jego gałęzi.
Prawnik po pracy
Prawnicy z Kancelarii Kupilas&Krupa z Bielska-Białej pokazują, że prawnik – radca prawny lub adwokat – też człowiek! Na co dzień w sposób profesjonalny reprezentują swoich klientów, służą pomocą prawną i z sukcesami walczą o ich wygraną na sali sądowej. W swojej pracy podejmują różnorodne wyzwania zawodowe i wychodzą poza utarte schematy – tak i poza nią. Po godzinach pracy, choć te często są nieregularne i wydłużają się do nocnej pory, rozwijają swoje pasje i to daleko sięgające poza kolejne tomy kodeksów. Dowodem na to jest ostatnie spotkanie zespołu kancelarii „po pracy". Prawnicy poszybowali w przestworzach i zespołowo skoczyli ze spadochronem. W ten sposób stanowczo zaprzeczają utartemu stereotypowi prawnika i pokazują klientom, że nie boją się nowych wzywań, mierzą wysoko i są głodni angażujących doświadczeń. To również przekłada się na atmosferę współpracy, w której nie istnieje bariera niezrozumienia.
Radca prawny czy adwokat?
Mając problem prawny ludzie stają przed koniecznością skorzystania z usług prawnika. Tutaj pojawia się jednak problem – do kogo konkretnie się udać? Czy jest różnica pomiędzy radcą prawnym a adwokatem? Radca prawny to osoba, która ukończyła studia prawnicze, odbyła aplikację radcowską, z pozytywnym wynikiem złożyła egzamin zawodowy i została wpisana na listę radców prawnych. Tym samym przynależy do samorządu radcowskiego. Adwokat, tak jak w przypadku radcy prawnego, zdobył tytuł magistra prawa, odbył z kolei aplikację adwokacką i zdał egzamin zawodowy, uzyskując tytuł adwokata i został wpisany na listę adwokatów. Pojawia się jeszcze słowo prawnik – to z kolei jest osoba, która ukończyła studia prawnicze na uczelni wyższej - zdobyła teoretyczną wiedzę z zakresu prawa, ale nie odbyła aplikacji i nie posiada tytułu radcy prawnego lub adwokata. Co ważne, radca prawny jako zawód zaczął się wykształcać stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Wówczas radcowie świadczyli usługi prawne dla przedsiębiorstw państwowych oraz banków państwowych. Adwokaci z kolei działali już od okresu międzywojennego, reprezentując interesy klientów indywidualnych przed sądami oraz urzędami. A teraz czas na najważniejszą informację - od 2015 r. radcowie oraz adwokaci mają identyczne kompetencje w wykonywaniu swojego zawodu. Zarówno jeden i drugi może reprezentować swojego klienta przed sądami cywilnymi, karnymi czy administracyjnymi, jak również przed urzędami i organami władzy publicznej oraz samorządu terytorialnego.
Dzisiaj, 6 lipca, w Polsce obchodzony jest Dzień Radcy Prawnego. Został on ustanowiony dla upamiętnienia przyjętej 6 lipca 1982 roku ustawy o radcach prawnych. Samorząd radcowski jest największym samorządem prawniczym w kraju. Także dzisiaj, w Dzień Radcy Prawnego, rozpoczyna się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych, który poświęcony jest obchodom 40-lecia samorządu radcowskiego i zmianom zasad Kodeksu Etyki Radcy Prawnego.
Kupilas, Krupa Radcowie Prawni i Adwokaci spółka partnerska
ul. Karpacka 24/B16
43-300 Bielsko-Biała
tel.: 730 020 340, 33 496 33 00
NIP: 5472142810, KRS: 0000894304
e-mail: biuro@kupilaskrupa.pl
godziny otwarcia: pn. - pt. od 8:00 do 16:00
Oddział w Szczyrku
ul. Salmopolska 5
43-370 Szczyrk
tel. 721 151 830, 609 501 604
e-mail: lkrupa@kupilaskrupa.pl
akupilas@kupilaskrupa.pl